JANUÁR

mesiac močového mechúra

Po sviatkoch, ktoré zaťažili predovšetkým naše trávenie, ale dúfam, že nespôsobili väčšie škody, je tu zima v plnej kráse. Tak to má byť a preto sa tešme z mrazivých dní, nie z oteplenia. Ohrozený je v tomto čase močový mechúr a orgány s ním súvisiace. Málokto vie, že jeho vplyv siaha až k pohybovému aparátu, lymfatickému systému, ušiam a mozgu.
 
Kritická doba pre tento orgán je od 15. do 17. hodiny a priaznivá od 3. do 5. hodiny rannej. Ak máte v tejto rannej hodine silné nutkanie ísť na WC, radšej sa prinúťte, spraví to tomuto orgánu veľmi dobre.
 
Nadradeným orgánom močového mechúra sú logicky obličky, ktoré pri liečbe močového mechúra musíme ovplyvňovať tiež. Rovnako Vám môžu oslabiť mechúr aj pohybové problémy a naopak mechúr vie spôsobiť problémy pohybovému systému. Tretí stavec driekovej chrbtice (L3) a jeho bolesti, rovnako ako problémy s ušami je veľmi pravdepodobné, že ich príčinu treba hľadať u oslabeného mechúra a to častejšie u mužov ako u žien.
 
Pri akýchkoľvek pocitoch nepohody v močovom mechúry treba začať s reflexnou terapiou plôšky obličiek, mechúra, univerzálneho bodu „Br.“ na obidvoch nohách a bodu „C“ podľa J. Janču na ľavom priehlavku. Mechúr sa dá pomerne jednoducho nájsť na vnútornej hrane chodidla tesne pred pätou. U väčšiny ľudí je badateľný ako oválny vypuklý vankúšik práve na tomto mieste. Pri zápaloch tohto orgánu treba plôšku skôr ukľudňovať, čiže hladkať, nie stimulovať – nárazovo mačkať. Preto sa tejto plôške venujte radšej kratšie ale častejšie počas dňa.
 
Určite vedia vnútorne veľmi dobre zasiahnuť aj bylinky. Sú to mnohé obličkové a urologické čaje, ale aj archangelika alebo angelika lekárska, praslička roľná, ihlica tŕnitá, veronika lekárska, medovka lekárska, rebríček obyčajný, tinktúry z kapucínky, zľatobyľu a ďalšie.  
 
Pri problémoch s močovým mechúrom sa vyhýbajte kofeínu, ktorý dráždi tento orgán, dbajte na dostatočný pitný režim, doprajte si brusnice v akejkoľvek podobe a ženšen.
 
Prajem teda veľa zdravia a dostatočný pitný režim počas chladných januárových dní. 😉 
reflexne plosky chrbtice maternice prostaty mocoveho mechura

FEBRUÁR

mesiac obličiek

Vo vzduchu cítiť jar, ale aj napriek tomu je podľa kalendára zima. Počasie síce ešte priamo ovplyvniť nevieme, ale naše zdravie áno. Venujme sa preto v týchto dňoch svojim obličkám. Ovplyvňujú nie len naše vylučovanie, priamo močový mechúr, ale aj náš pohybový systém, predovšetkým kolená a rovnako aj mozog a uši v spojitosti s pohlavnými orgánmi.
 
Priaznivá hodina pre naše obličky je od 5. do 7. hodiny rannej a kritická od 17. do 19., kedy sa zamerajme na ich prečistenie rôznymi čajmi a snažme sa ich nezaťažovať napríklad kávou…
 
Reflexná terapia je teda prvá voľba pri bolestiach obličiek, močového mechúra (viď. január) ale aj kostí a kolien (predovšetkým z vonkajšej strany). Obličky sa dajú pomerne dobre nájsť v strede chodidla, od jeho presnej polovice – drážka medzi druhým a tretím prstom. Masíruje sa v smere od stredu chodidla ku prstom.
 
byliniek bude vhodná najmä tinktúra z imela bieleho, zlatobýlu, a všetky zmesy čajov určené na obličkové problémy. Posilniť tiež môžete imunitu prostredníctvom tinktúry z bylinky echinacea purpurea.
 
Pri akútnych bolestiach kĺbov, najmä kolien, odporúčam obklad z hlávkovej kapusty (čerstvý list priložiť na koleno), prípadne tvarohu. Ak budete potrebovať ucelenú kúre pre svoje obličky, vrelo odporúčam bylinný koncentrát od českej firmy Energy.sk – Renol.
 
S obličkami je spojená jedna nepríjemná emócia a tou je strach. Preto sa treba vyvarovať stresovým situáciám a cez posilnenie obličiek strach zahnať preč. Veľa zdravia! 🙂
reflexna ploska obliciek

MAREC

mesiac žlčníku

Pomaly ale isto končí zima a prichádza moje obľúbené ročné obdobie plné nového života a sily. Tento mesiac by sme mali upriamiť na malý, ale nesmierne dôležitý orgán v našom tele – žlčník. Je zodpovedný za mnohé zdravotné problémy, ktoré sú navonok absolútne nesúvisiace. Ide o bolesti veľkých kĺbov ako je bedrový, kolenný (z vonkajšej strany, alebo bolesť celého kolena), kĺb pleca, tzv. tenisový lakeť, členok, ekzém predovšetkým na kĺboch, lupienka, tráviace problémy, grganie, tlak na hrudi, bolesť v pravej časti trupu, dokonca aj neurologické problémy a výbuchy hnevu! Samozrejme, že problémy so žlčníkom sa môžu u každého prejavovať rôznymi spôsobmi. Našťastie len málokto má všetky naraz.
 
Kritická doba funkcie žlčníku, čiže doba kedy je žlčník najviac aktívny je medzi 23. a 1. hodinou rannou. Naopak priaznivá doba pre tento orgán je od 11. do 13. hodiny poobede. Vtedy je vhodné užívať prípravky a lieky na žlčník.
 
Reflexná terapia je v prípade problémov so žlčník pozoruhodne účinná. Žlčník sa totiž dá veľmi dobre stimulovať (tlačiť kolmo) cez reflexnú plôšku, ale rovnako aj ukľudňovať (hladkať, čo je dôležité pri jeho predráždení, čiže zápale a pod. Nájdete ho ľahko na priehlavku chodidla medzi 4. a 5. prstom (na ruke prsteník a malíček) zhruba v strede medzi priehlavkovými kosťami týchto prstov. Na jedno sedenie ale stačí 15 stlačení plôšky! Pri jeho stimulácii ale nezabudnite ani na jeho pridružený orgán, ktorým je pečeň a na univerzálne body J. Janču „Br.“ a „C“.
 
bylinných prípravkov je alfa a omega tinktúra z lastovičníka v riedení D3.
 
Trochu obmedzujúce, ale dôležité je úprava jedálnička. Voľte ľahšiu stravu bez prepálených tukov, vyhýbajte sa alkoholu a živočíšnym bielkovinám. V tomto mesiaci treba vyhľadať čerstvú žihľavu, mladé listy púpavy a spraviť si z nich šalát.
 
Veľa zdravia a pokoja, ten je ukážkou zdravého žlčníka! 🙂
reflexna ploska pecene a zlcnika

APRÍL

mesiac pečene

Páli Vás záha, máte iné problémy s trávením, máte dlhodobo zvýšenú teplotu, spravili sa vám vyrážky/ekzém na koreni nosa priamo medzi obočím, bolia, pália Vás oči, máte stuhnuté svaly, objavila alebo zhoršila sa Vám teraz alergia? Ak ste na niektorú možnosť odpovedali áno, je možné, že na seba upozorňuje orgán, ktorý má v apríli sťažené fungovanie – pečeň.
 
Pečeň má nenahraditeľnú funkciu pri metabolizme sacharidov, bielkovín, niektorých vitamínov, podieľa sa na krvotvorbe, termoregulácii či vodnom hospodárení organizmu. 
 
Kritická doba pre pečeň je medzi 1. – 3. hodinou rannou a priaznivá doba, kedy je vhodné užívať prípravky na jej regeneráciu, je medzi 13. – 15. hodinou.
 
Partnerským orgánom pečene je žlčník. Znamením narušenej funkcie týchto manželov je hnev. Ak niekomu vrie žlč v žilách, mal by rozhodne venovať čas očiste spomínaných orgánov či už reflexnou terapiou, alebo ďalšími, najlepšie prírodnými prostriedkami, ktorých je značné množstvo. Pečeň sa dá dobre nájsť ako na pravom chodidle, tak aj na pravej dlani. Je lokalizovaná ako veľký trojuholník. Dva vrcholy tvoria základný kĺb tretieho až piateho prsta chodidla a tretím je kosť jemne vytŕčajúca z vonkajšej hrany chodidla. Tu je potrebné dôsledné premačkanie celého priestoru, inak môžete bolestivé miesto ľahko prehliadnuť.
 
Pri problémoch s pečeňou treba určite upraviť stravu, vyhýbať sa živočíšnym bielkovinám, alkoholu. Ak máte na záhrade púpavu, namiesto kompostu ju nazbierajte do šalátu. Všetky bylinky s množstvom trieslovín sú v tomto prípade nápomocné – ostropestrec mariánsky či už ako olej, tinktúra ale najvhodnejšie vo forme prášku, zmienená púpava, benedikt, vachta trojlistá, horec žltý, repík, čakanka, nechtík, pýr, jablčník, oman, tinktúra z lastovičníka väčšieho. Chutná a veľmi prospešná je aj kustovnica čínska alebo goji.
 
Doplniť treba zinok najlepšie v podobe tekvicových semiačok najlepšie opražených na kvalitnom oleji, a vitamín A, ktorý ľahko dostanete v podobe tepelne upravenej mrkvy s akýmkoľvek tukom. Bez tuku a tepelnej úpravy dostanete z mrkvy iba betakarotén. 
 
Jarná únava má svoje opodstatnenie, preto si namiesto hnevu radšej pospite. 
Veľa zdravia! 🙂
reflexna ploska pecene a zlcnika

MÁJ

mesiac lásky

S touto charakteristikou sa stotožňuje aj múdra čínska medicína, nakoľko tvrdí, že tento mesiac je najviac ohrozené srdce. Čo to znamená? Okrem emočných vplyvov na tento orgán sa môžu vo väčšej miere prejaviť aj fyzické problémy, ktoré navonok so srdcom nesúvisia. Ide o pridružené orgány, na ktoré má srdce priamy vplyv – svaly na hrudníku, problémy s dýchaním, s krčnou a hrudnou chrbticou, problémy s krvným obehom a cievami a samozrejme v horšom prípade aj priame problémy so srdcom – arytmia, náhle zvýšenie, zníženie tlaku, búšenie, pichanie pri srdci a pod.

Pomôcť môžu veľmi spoľahlivo liečivé bylinky (srdcovník obyčajný, karbinec európsky, nátržník husý, rozmarín), tinktúry (vysoký tlak – imelo, hloh obyčajný – aj na nízky tlak, čierna ríbezľa, dub – nízky tlak), minerály (horčík vždy s vápnikom, vitamín E), do stravy pridať pšeničné klíčky, melasu, ale predovšetkým začať s reflexnou terapiou. Je nutné stimulovať orgánovú plôšku srdca pod hlavným kĺbom palca na obidvoch chodidlách. Nájdete ju pod prvým kĺbom palca z vnútornej strany chodidla, na mieste, kde konči krčná chrbtica a kauzálnu (príčinnú) plôšku srdca – pozdĺžna línia hlavných kĺbov ostatných palcov na ľavom chodidle. Dôležité je aj nepriame uvoľnenie krčnej a hrudnej chrbtice a všetkých univerzálnych bodov ako bod „Br“, bod „C“, bod „S“ podľa Jiřího Janču (viď. Veľký receptár alternatívnej medicíny, Eminent, 2002).

Pri srdcovej neuróze treba reflexne stimulovať predovšetkým obličky a u žien aj pohlavné orgány. Nízky tlak nie je choroba sama osebe, ale skôr príznak iného problému. Reflexne treba pôsobiť na spomínanú orgánovú a kauzálnu plôšku srdca, obličiek a nadobličiek. Veľmi dobre pôsobí rozmarín! 

Ďalšou voľbou pri problémoch so srdcom môže byť aj koncentrát z radu produktov firmy Energy – Korolen. Bližšie informácie ohľadne vhodnosti užívania a zložení prípravku Vám rada zodpoviem osobne, alebo na uvedených kontaktoch.    

www.energy.sk


Na záver určite nemusím pripomínať, že Vášmu srdiečku najlepšie prospeje relaxácia, duševná pohoda a blízkosť milovanej osoby. Veľa zdravia!
reflexne plosky chrbtice maternice prostaty mocoveho mechura

Jún

mesiac tenkého čreva

Už sa definitívne končí jar a pomaly ale isto prichádza leto. V mesiaci jún je najviac zaťažené tenké črevo a s ním súvisiaci aj lymfatický systém a následne imunita. Tenké črevo je partnerským orgánom srdca, ktoré „vládlo“ v predchádzajúcom mesiaci. Delí na tri časti, pričom jeho práva a nesmierne významná časť nazývaná dvanástnik má vplyv na ďalšie navonok nesúvisiace orgány. Pri jeho nedostatočnosti môže dochádzať k bolesti hlavy (nie k migréne – www.reflexka.sk/diagnostika.html), cez bolesti krížov až po hormonálne či tráviace problémy. Podľa Tradičnej čínskej medicíny môže mať za následok opakujúce sa infekcie močového mechúra bez bakteriálneho nálezu.

Ak by sme chceli oslabenému tenkému črevu pomôcť, kritická doba jeho práce je od trinástej do pätnástej hodiny a priaznivá doba od jednej do tretej hodiny rannej. Čo to znamená? Doprajte si na obed potraviny horkej chuti, pohánku, žito a všetky druhy ovocia a zeleniny červenej farby, ktorá je farba nastupujúceho leta (červené hrozno, červená paprika, čerešne a pod.). Dvanástnik je okrem iného veľmi vhodný priestor pre rast parazitov a nežiadúcich mikroorganizmov, preto je vhodné túto časť čreva preventívne prečistiť, najvhodnejšie saponinou Yucca Shidigera. Dôležité je vynechať potraviny, ktoré tenké črevo zásadne oslabujú, jednou z obľúbených pochutín je káva s mliekom. Viac o jej škodlivosti si môžete prečítať v knihe manželov Patakyovcov: Reflexní terapie a nečekaná odhalení.

Tenkému črevu významne prospeje aj diéta bez alkoholu a živočíšnych tukov. Ako opatrenie pred vredmi dvanástniku je vhodné kontrolovať stav pankreasu a slizníc. Pankreas priamo ovplyvňuje naše sliznice a pri nadmernom zaťažení organizmu kyslotvornými potravinami reaguje zvýšením tvorby hlienov ako v horných tak aj dolných slizniciach. Pankreas rovnako ako žlčník priamo vyúsťujú do dvanástnika, preto majú zásadný vplyv na jeho kondíciu. Na ich podporenie môžeme do jedálnička pridať bylinky prospešné pre pankreas – sladké drievko, lastovičník väčší v riedení D3, koreň omanu pravého, medovka lekárska, mäta pieporná a žlčník – najmä lastovičník väčší v riedení D3, koreň ihlice tŕnitej, kostihoja lekárskeho, kvet podbeľa liečivého.

Skutočný stav Vášho dvanástnika a celého tenkého čreva vie odhaliť najmä reflexná terapia. Plôška dvanástniku sa nachádza na šľapke chodidla (je vhodná na diagnostiku) a plôška na priehlavku je vhodnejšia na domácu automasáž. Nájdete ju ľahko na štyroch miesta, kde sa spájajú priehlavkové kosti prstov. Z toho vyplýva, že na každom chodidle máme štyri body, kde môžeme dvanástnik jemne hladkať a masírovať.  

K symbolom júna patrí okrem dvanástnika a červenej farby aj radosť. Doprajme si jej teda nadmieru a smútku sa skúsme vyhýbať. Pozitívne myslenie nám prospeje nie len v júni. Veľa zdravia!
reflexna ploska tenke crevo

JÚL

mesiac krvného obehu

V čase prázdnin a dovoleniek je opäť čas myslieť na konkrétnu oblasť nášho zdravia. Momentálne je to práve krvný obeh, ktorý dostáva zabrať. V prípade, že pocítite celkovú slabosť, alebo „nepohodu“ v končatinách ako napríklad mravčenie, alebo kŕče, mali by ste sa zamerať na svoj srdcovo-cievny systém. Podporte vtedy pitný režim, prísun solí, minerálov a vitamínov, predovšetkým horčík a vápnik, doprajte si čaj na pečeň a do jedálnička určite zaraďte pšeničné klíčky – skvelý zdroj horčíku.
 
Kritická doba pre krvný obeh je podľa tradičnej čínskej medicíny od 19.00 do 21.00 a priaznivá od 7.00 do 9.00 ráno. Všetci, ktorí sa hneď za rána venujú behu teda robia pre svoj krvný obeh najlepšie, čo môžu. Posilňujú tým cievy a znižuje sa krvný tlak.
 
Vďaka reflexnej terapii môžete pri spomenutých problémoch prísť na ich príčinu a každodennou stimuláciou jednotlivých reflexných plôšok pomáhať svojmu organizmu. Pre podporu krvného obehu je možné stimulovať všetky endokrinné žľazy, ale najmä univerzálne body Jiřího Janču – bod „C“ (nachádza sa na ľavom priehlavku chodidla, v hornej časti kockovitej kosti), „Br“ (nachádza sa pod hlavným kĺbom druhého prstu na chodidle, mačká sa max. 15x na jedno sedenie) a bod „S“ (nachádza sa na vnútornej strane predlaktia na vzdialenosť troch prstov od začiatku dlane).
 
Nezabúdajme ani na bylinky, ktoré sú nápomocné pri každom probléme. Najviac účinná je tinktúra z kvetov zlatobýlu, z listov červeného vína ako aj tinktúra z komonice lekárskej v nekonzervovanom červenom víne.    
 
Popri radovánkach, ktoré k letu neoddeliteľne patria, si nezabúdajme všímať aj potreby a problémy vlastného tela. Dlhšie nám potom vydrží. Veľa zdravia! 😉

AUGUST

mesiac termoregulácie organizmu

Pre mnohých je zvláštne, že práve v období dovoleniek a vrcholného leta musia bojovať s rôznymi virózami a preťažením organizmu. Niet sa čo čudovať, pretože práve v tomto období je najviac zaťažená termoregulačná schopnosť organizmu. Navyše súčasne horúčavy sú pre ňu poriadnou skúškou.
 
Kritická doba termoregulácie organizmu je medzi 21. až 23. hodinou a priaznivá medzi 9. a 11. hodinou. Telu môžeme vtedy dodávať zinok v umelej, alebo prírodnej forme (tekvicové semienka, nepražené, nesolené) a vitamín A (mrkva opražená napr. na kokosovom oleji). Ak ide o pilulkovú formu podávania, je nutné tieto dve prvky užívať spolu (zinok s jedlom a vit. A pol hodiny po jedle).
 
Reflexne je nutné podporiť predovšetkým pečeň, ktorá hospodári s vitamínmi, minerálmi, cukrami a podobne. Ďalej je dôležitá masáž štítnej žľazy ako dôležitej súčasti endokrinného systému tela ako aj stimulácia lymfatické systému, ktorý môžeme ovplyvňovať takmer neobmedzene a ktorý sa nám odvďačí očistou nášho organizmu. Zbavuje totiž telo škodlivých látok. Doprajte si preto odbornú lymfodrenáž, veľmi tak prospeje svojmu krvnému obehu. Zabudnúť netreba ani na univerzálne reflexné body „C“ a „Br“ (thymus) podľa Jiřího Janču.
 
Bylinkami môžete v tomto období priamo podporiť spomenuté orgány a systémy organizmu. Lipkavec je skvelý pomocník pri čistení krvi, ovplyvňuje lymfatický systém, znižuje teplotu a tlak. Dá sa užívať ako tinktúra v homeopatickom riedení D3. Pri problémoch s nedokrvenosťou Vám určite prospeje niektorá z týmto byliniek: Benedikt lekársky, Ginko biloba, Imelo biele, Rozmarín lekársky, Praslička roľná, Rebríček obyčajný, Jahoda obyčajná, Ostružina malinová. Na prečistenie žlčníka ako hlavného partnera pečene zase pomôže Zemežlč menšia, Lastovičník väčší ako tinktúra v riedení D3 a pod.
 
Veľa zdravia a skoré ochladenie prajem! 🙂
mapa reflexnych plosok na chodidlach

SEPTEMBER

mesiac imunity

Po lete plnom slnka čaká školákov a aj ich rodičov náročný mesiac. Náročný na nové povinnosti, ale aj na obranyschopnosť organizmu. September je totiž skúškou najmä pre dva spriatelené orgány – pankreas (slinivka brušná) a slezina.
 
V prvej polovici mesiaca je najcitlivejšie slezina, ktorá predstavuje akúsi filtračnú jednotku lymfatického systému, produkuje lymfocyty, vykonáva fagocytózu – pohlcuje cudzorodý materiál a je teda nesmierne dôležitá pre náš imunitný systém.
 
V druhej polovici mesiace preberá dominantnú úlohu pankreas, ktorý má okrem látkovej výmeny na starosti aj všetky sliznice! Ak sa Vy alebo Vaše dieťa nevie zbaviť zahlienenia a opakovane trpíte zápalom slizníc, je nutné podporiť práve pankreas.
 
Problémy, ktoré dokážu tieto dva orgány vyvolať treba riešiť liečením obidvoch naraz. Môžu mať vplyv na dýchacie, zažívacie, hormonálne, vylučovacie ochorenia, opary, zranenia väzivových tkanív. Kritická doba pre tieto orgány je od 9. do 11. hodiny a priaznivá od 21. do 23. hodiny večer.
 
Nájdite si preto čas na reflexnú masáž, ktorá je v týchto prípadoch najúčinnejšia. Okrem plôšky sleziny, ktorá sa nachádza na ľavej stupaji chodidla medzi štvrtou a piatou priehlavkovou kosťou a plôšky pankreasu, ktorý sa nachádza presne v strede obidvoch chodidiel a smeruje z vnútornej strany smerom do stredu stupaje chodidla, nezabudnite na univerzálny bod „Br“ a „C“ podľa Jiřího Janči.
 
Pri spomenutých ochoreniach ihneď upravte stravu – treba obmedziť cukor, alkohol a tiež nezdravé tuky. Slezine prospievajú najmä suché potraviny (nie šťavy a surová strava) a korenia, ktoré prehrievajú – škorica, kardamón, muškátový oriešok, zázvor, ženšen.
 
byliniek je veľkým liečiteľom pankreasu sladké direvko v podobe čaju alebo tinktúry, tiež oman pravý, čaje s medovkou lekárskou, mätou piepornou, či vynikajúci lastovičník v homeopatickom riedení D3.
 
Na podporu imunity existuje v súčasnosti veľa prostriedkov, jednozložkové sú napríklad rakytník rašetliakový, tinktúra z čiernej ríbezle, echinacea purpurea a mnoho ďalších. V spojení s reflexnou terapiou sa v septembri nemáte čoho obávať.
 
Veľa zdravia všetkým školákom a ich najbližším!
 
Kritická doba termoregulácie organizmu je medzi 21. až 23. hodinou a priaznivá medzi 9. a 11. hodinou. Telu môžeme vtedy dodávať zinok v umelej, alebo prírodnej forme (tekvicové semienka, nepražené, nesolené) a vitamín A (mrkva opražená napr. na kokosovom oleji). Ak ide o pilulkovú formu podávania, je nutné tieto dve prvky užívať spolu (zinok s jedlom a vit. A pol hodiny po jedle).
 
Reflexne je nutné podporiť predovšetkým pečeň, ktorá hospodári s vitamínmi, minerálmi, cukrami a podobne. Ďalej je dôležitá masáž štítnej žľazy ako dôležitej súčasti endokrinného systému tela ako aj stimulácia lymfatické systému, ktorý môžeme ovplyvňovať takmer neobmedzene a ktorý sa nám odvďačí očistou nášho organizmu. Zbavuje totiž telo škodlivých látok. Doprajte si preto odbornú lymfodrenáž, veľmi tak prospeje svojmu krvnému obehu. Zabudnúť netreba ani na univerzálne reflexné body „C“ a „Br“ (thymus) podľa Jiřího Janču.
 
Bylinkami môžete v tomto období priamo podporiť spomenuté orgány a systémy organizmu. Lipkavec je skvelý pomocník pri čistení krvi, ovplyvňuje lymfatický systém, znižuje teplotu a tlak. Dá sa užívať ako tinktúra v homeopatickom riedení D3. Pri problémoch s nedokrvenosťou Vám určite prospeje niektorá z týmto byliniek: Benedikt lekársky, Ginko biloba, Imelo biele, Rozmarín lekársky, Praslička roľná, Rebríček obyčajný, Jahoda obyčajná, Ostružina malinová. Na prečistenie žlčníka ako hlavného partnera pečene zase pomôže Zemežlč menšia, Lastovičník väčší ako tinktúra v riedení D3 a pod.
 
Veľa zdravia a skoré ochladenie prajem! 🙂
mapa reflexnych plosok na chodidlach

OKTÓBER

mesiac žalúdku

Už naplno začala jeseň a je dobré vedieť na čo si treba dávať pozor a ktorý orgán treba podporiť. V októbri je najviac ohrozený žalúdok, či už z fyzických alebo psychických dôvodov. Aj keď je žalúdok pomerne odolný orgán, jeho dysfunkcia môže súvisieť s ďalšími pridruženými orgánmi ako je pankreas, žlčník, pečeň či dvanástnik (prvý ohyb tenkého čreva).
 
Kritická doba pre žalúdok je od 7 – 9 hodiny rannej, priaznivá zase od 19 – 21 hodiny. Aj keď je toto obdobie bohaté na hody, jarmoky a pod., tento mesiac na ne radšej s rozvahou.  
 
Ak sa problémy so žalúdkom dlhší čas neriešia, dochádza k tzv. žalúdočným vredom, prípadne vredom dvanástnika. Žalúdočné vredy a zvýšená kyselina idú ruka v ruke s dysfunkciou pečene. Preto je nutné pri týchto problémoch reflexne pôsobiť na žalúdok a predovšetkým na pečeň. Špecifické miesto prináleží aj hornému zvieraču žalúdka, ktorý robí s pálením záhy hotové divy. Nachádza sa na ľavej stupaji chodidla pod hlavným kĺbom palca bližšie k stredu chodidla. Reflexne je dobré stimulovať aj univerzálne body Jiřího Janči „C“, „Br“ a „S“ (bod perikardu srdca, tri prsty od zápästia na vnútornej strane predlaktia). Plôška žalúdku sa nachádza na obidvoch chodidlách zo spodnej strany pod hlavným kĺbom palca. Pri jej veľkej citlivosti treba toto miesto iba hladkať. Veľmi pohotovo a jednoducho nájdete bod žalúdka aj na ruke, v strede záprstnej kosti palca. Pálenie záhy sa môže prejavovať aj tlakom na ľavej a strednej časti hrudníka. 

Okrem reflexnej terapie je vhodná – chioská masticha – živica z olivovníka rastúceho iba na gréckom ostrove Chios. Existuje v naturálnej, surovej podobe ako kúsky živicových kryštálov, ako kapsuly alebo prášok. Viac informácii nájdete priamo u mňa.  
 
Ako je všeobecne známe a overené, žalúdok priamo súvisí s našou psychikou a ako máloktorý orgán okamžite reaguje na stres. Skúsme preto skôr relaxovať a užívať si farby prírody. Koncom mesiaca nám pomôže hlavne žltá farba.
reflexna ploska zaludku

NOVEMBER

mesiac pľúc

Jeseň sa nám začína meniť z farebných dní na dni plné vlhka a chladu. Aby sme ich prekonali v pohode a zdraví, treba tento mesiac myslieť na naše pľúca. Okrem toho, že sú jedným z detoxikačných orgánov, majú v týchto dňoch sťaženú situáciu. Musia sa vysporiadať s prvými mrazmi a zvýšenou vlhkosťou vzduchu.
 
Ak pociťujete tlak na hrudníku, neviete sa poriadne nadýchnuť, začala Vás pobolievať krčná a hrudná chrbtica, máte ostrú bolesť na hrudníku, alebo sa objavia poruchy lymfatického systému, skúste sa zamerať na svoje pľúca. Podľa princípu piatich elementov treba príčinu v ich slabosti hľadať v pankrease (slinivke brušnej) a ešte hlbšie v pečeni a žlčníku. Pankreas ovplyvňuje všetky sliznice tela, či už horné alebo dolné. Súvislosti narušenej funkcie pankreasu a pľúc badať aj na zhoršenej, často vysušenej pokožke a oslabených kostiach, predovšetkým u starších ľudí.
 
Kritická doba pľúc je od 3. do 5. hodiny ráno, kedy sa môžete budiť na silný kašeľ a naopak priaznivá je od 15. do 17. hodiny poobede, kedy môžete pľúca podporiť alebo priamo liečiť. Reflexnú terapiu zamerajte na plôšku pľúc, ktorú nájdete pomerne jednoducho na priehlavku obidvoch chodidiel (medzi priehlavkovými kosťami druhého až piateho prsta) a plôšku pankreasu, ktorá sa nachádza na stupaji chodidla presne v jej polovici. Smeruje od vnútornej strany chodidla presne do stredu. Dôležité sú aj plôšky horného lymfatického systému medzi prstami na nohách. Stimulujeme ich kliešťovitým stláčaním palca a ukazováka. Netreba zabudnúť ani na univerzálne body „C“ a „Br“ podľa Jiřího Janču. Stav krčnej chrbtice sa dá pomerne dobre harmonizovať reflexnými bodmi na obidvoch rukách, ktoré sa nachádzajú na priehlavkovej kosti ukazováka. Tlak musí smerovať zboku smerom na spomínanú priehlavkovú kosť.
 
Pri problémoch je samozrejme nutné upraviť stravu podobne, ako som spomínala pri problémoch s pankreasom (viď. http://www.reflexka.sk/september—mesiac-imunity.html). Doplniť treba aj vitamín A, zinok a horčík. Pri komplikovanejších dýchacích problémoch postupujeme nasledovne: http://www.reflexka.sk/dychacie-problemy.html .
 
Napriek nepríjemnému vlhku a vetru, ktorý k nám prichádza, má všetko svoj zmysel. Vietor je symbol zmeny a očisty celej prírody. Preto sa radšej zbavme smútku, ktorý negatívne pôsobí práve na pľúca a doprajme si radosť a teplo rodinného krbu. Veľa zdravia a nohy v teple 😉
reflexna ploska pluc

DECEMBER

mesiac hrubého čreva

Vianoce, Vianoce prichádzajú a s nimi čas na rodinné stretnutia a množstvo jedla. Ako naschvál sa nám tento mesiac najviac ozýva práve hrubé črevo. Ak si naň v priebehu sviatkov spomeniete, môžete ich prečkať v úplnom zdraví, bez akýchkoľvek zažívacích problémov.
 
Kritická doba hrubého čreva je od 5. do 7. hodiny rannej a naopak priaznivá od 17. do 19. hodiny večer. Kto mal malé deti, možno si spomenie, že práve okolo 5. hodiny ráno nás drobci zvykli budievať zvukmi sústredenia sa na výrobu hrubého domáceho produktu. Takto načasovaný biorytmus im môžeme len závidieť. 🙂 
 
Poruchy hrubého čreva sa ozývajú iba veľmi mierne a zväčša sa začínajú riešiť až v štádiu akútneho problému. Podobne ako horné aj dolné sliznice, medzi ktoré radíme aj hrubé črevo je hlavný kontrolór tohto orgánu pankreas. Ďalší spolupracovníci sú pľúca a pečeň so žlčníkom, ktorí pri nesprávnom fungovaní posúvajú toxíny až do čriev.
 
Chronické problémy s hrubým črevom môžu viesť k poruchám imunity, akútne problémy sa môžu prejavovať ako silné zvieravé bolesti v dolnej časti brucha. Okrem vyhľadania odbornej pomoci si môžete pomôcť aj reflexnou terapiou. Hrubé črevo sa nachádza v dolnej časti stupaji chodidla nad pätou. Vonkajší okraj tejto oblasti predstavuje hrubé črevo, jej vnútro zasa tenké črevo. Plôšku treba premačkávať postupne, vždy v smere hodinových ručičiek, čiže doprava. Týmto smerom rovnako postupuje aj peristaltika. Dobu ani intenzitu stimulovania hrubého čreva nemusíte kontrolovať, ublížiť si nemôžete. Nezabudnite ani na plôšku pankreasu, ktorý sa nachádza v strede stupaje a vedie od vnútornej časti chodidla takmer do presného stredu.
 
Pri vyskytujúcich sa problémoch v prvom rade upravte stravu, vynechajte vyprážané jedlá, pikantné jedlá, alkohol, cukor, živočíšne bielkoviny, bielu múku a ostatné rafinované potraviny. Z byliniek Vám môže najviac pomôcť rimbaba v riedení D3, tiež gél z Aloe Vera, zázvor v akejkoľvek podobe, vláknina a pod. V neposlednom rade môžem odporučiť aj črevnú sprchu, alebo klystýr, ktorý si môže každý urobiť doma sám. V lekárni nájdete patričnú pomôcku, tzv. irigátor.
 
Prajem teda krásne Vianoce plné radosti a pohody, aby smútok a žiaľ nemali šancu. Ubližujú totiž práve nášmu hrubému črevu. Veľa zdravia! 🙂
reflexna ploska hrube crevo