Akútne problémy (bolesť hlavy, migréna, bolesť krížov)

Bolesť hlavy

môže mať mnoho príčin, ktoré sú dôsledkom ochorení obličiek, endokrinných žliaz, ochorením očí, uší, chrbtice, krvného obehu, infekčných chorôb, či dysfunkcie látkovej výmeny, pečene alebo dvanástniku (prvý ohyb tenkého čreva). Bolesť sa môže vyskytovať na šiji, v celej hlave alebo v jej časti. Vo väčšine prípadov je však spôsobená zablokovanou krčnou chrbticou.

Prebdené noci, či neobvykle ťažká strava spolu s oslabenou krčnou chrbticou vie dať tieto problémy do pohybu, preto je nutné okamžite začať s reflexnou terapiou. Tá vie v niektorých prípadoch odstrániť bolesť hlavy do jednej hodiny. Stimulovať treba plôšky pečene, žalúdka, sleziny, reflexného bodu „C“ (univerzálny bod ovplyvňujúci nervovú i hormonálnu sféru), „Br“ (od slova brzlík, čiže týmus, ovplyvňuje endokrinné žľazy) a „V“ (bod na krčnej chrbtici). Posledné tri sú špeciálne reflexné body popísané českým homeopatom, bylinkárom a reflexológom Jiřím Jančom (viď. Veľký receptár alternatívnej medicíny. Eminent, 2002).

Bylinkové čaje a tinktúry majú v tomto prípade zásadný význam, predovšetkým levanduľa lekárska, medovka lekárska a rimbaba. Doplniť by sme mali aj horčík v kombinácii s vápnikom.

 

Migréna

je niekedy nesprávne spájaná s bolesťou hlavy. Migrénu však často sprevádza nutkanie na zvracanie, až zvracanie, citlivosť na svetlo, pričom najčastejšie bolí iba polovica hlavy. Podľa tradičnej čínskej medicíny má tri spúšťače: žlčník (bolesť na čele a na spánkoch, zväčša pravá strana hlavy), žalúdok (bolí ľavá strana hlavy, zvracanie, vyvolávajú ju emócie) a obličky (bolesť je často prítomná aj v bedrách).

Liečba je obdobná ako pri bolesti hlavy s dôrazom na reflexnú terapiu troch spomínaných spúšťačov problému ako na chodidlách, tak aj na dlaniach.

Ďalšie informácie ako aj presné umiestnenie konkrétnych reflexných bodov Vám rada ukážem na osobnom stretnutí.

 

Bolesť krížov  (ischias, hexensuš)

patrí medzi najčastejšie vyskytujúce sa bolesti. Človek sa z ničoho nič nemôže narovnať, bolesť mu vystreľuje až do nôh, prípadne sa nemôže pohnúť vôbec. Hlavnou príčinou je dysfunkcia dvanástniku a oslabený žlčník, ktorý do neho vyúsťuje. Keďže na dobrý stav dvanástniku majú vplyv aj obličky, je možné násjť ďalšiu súvislosť aj v tomto párovom orgáne.

Pomoc reflexnou terapiou má okamžitý účinok. Okrem toho dokáže tento problém trvalo odstrániť, samozrejme záleží na viacerých faktoroch. Predovšetkým na spolupráci klienta a jeho odhodlaní zmeniť doterajšiu životosprávu a stravovacie návyky. Po uvoľnení plôšky žlčníku, dvanástniku, priamom a nepriamom odblokovaní krčnej chrbtice, lopatiek a SI skĺbenia, dochádza k veľkej úľave. Pre dlhodobý efekt je nutné stimulovať akupunktúrny bod ischiatického nervu na vnútornej strane lýtka, rovnako ako aj dôležitý bod „C“ a bod „Br“ (viď. bolesť hlavy).

Z bylinných prípravkov je nápomocná tinktúra z pestreca mariánskeho, alebo lastovičníka väčšieho, čaj z lipových kvetov.

Organizmu chýbajú minerály jód, horčík, ktorý je nutné vždy užívať s vápnikom a na prečistenie dvanástniku je výborná saponina Yucca Shidigera.

Ďalšie dôležité informácie ako aj presné umiestnenie reflexných bodov na chodidlách Vám rada ukážem na osobnom stretnutí.

 

Ženské problémy

sú bežnejšie ako by sme si mysleli. Mnoho žien prichádza s pocitom, že utrpenie nielen pred menštruáciou, ale aj počas nej je normálne, že je to náš údel na celý život. A žiaľ, často krát im toto presvedčenie vnukne práve doktor (česť výnimkám). Riešenie a úľava sú pritom omnoho jednoduchšie a trvalejšie ako si ženy dokážu predstaviť. V tomto smere je práve reflexná terapia veľmi nápomocná a jej efektivitu ženy pociťujú okamžite!

 

Počas reflexnej terapie sa totiž dá do pohybu celý organizmus, všetky orgány dostanú patričnú pozornosť, prebudia sa a uvoľnia sa energetické bloky, ktoré tento problém spôsobovali. Mám na mysli predovšetkým obličky, ako priame „nadriadené“ pohlavných orgánov. Nájdete ich pomerne jednoducho v strede chodidla (viď. Rady k mesiacom – Február – mesiac obličiek). Potom vaječníky, ktoré sa hľadajú a stimulujú pre začiatočníkov pomerne ťažko. Nachádzajú sa z vonkajšej strany oboch chodidiel, na kraji stupaje pod členkom. Zamerať sa treba ale samozrejme aj na maternicu, nachádzajúcu sa pod členkom z vnútornej strany chodidla a tiež na zásadné miesto na tele, ktoré spôsobuje mnoho problémov, nielen so ženskými orgánmi – IS skĺbenie (ľudovo kríže). Je to veľmi špecifický kĺb medzi panvovými kosťami a krížovou chrbticou, ktorý spolu s celou chrbticou treba uvoľniť reflexne, cez chodidlá a neskôr priamo na chrbtici špeciálnymi bodmi. Po celej terapii, ktorá samozrejme zahŕňa premačkanie všetkých orgánov a následne priame uvoľnenie krčnej chrbtice a celého chrbta, dochádza k veľkej úľave.

 

Endometrióza

Ak ide o zložitejší problém ako je napríklad endometrióza, tá si vyžaduje dlhodobejší prístup. Tento problém veľmi úzko súvisí s hormonálnou sférou, kde v nejakej miere trpia vaječníky a nadobličky a za druhé je to oblasť slizníc, ktoré ma na starosti pankreas. Pankreas, alebo teda slinivka brušná, potrebuje okrem reflexnej terapie aj rýchlu úpravu stravy a to bez živočíšnych tukov, cukru a alkoholu! Okrem toho sa treba zamerať aj na reflexnú plôšku maternice, bod „Br“ (podľa J. Janču bod brzlíku/týmus) a bod „C“ (tzv. celkový bod).

 

Minerály a vitamíny, ktoré tu môžu dopomôcť k odstráneniu problému sú predovšetkým zinok s vitamínom A a E, tiež horčík s vápnikom a B-komplex.

 

Z bylinkových čajov pomôže zmes alchemilky obyčajnej, nechtíka lekárskeho, rebríčka obyčajného (myší chvost), sladkého drievka a ihlice tŕnitej. Pri slabej, nepravidelnej menštruácii pomôže opäť alchemilka, ľubovník bodkovaný, hluchavka biela, materina dúška…

 

Pri ďalších gynekologických problémoch ako je napríklad zápal v pošve, rôzne nepríjemné výtoky, opäť našu pozornosť zameriame na pankreas ako šéfa všetkých slizníc. Lokálne pomôžu sedacie kúpele, či výplachy z nechtíka lekárskeho v kombinácií s rebríčkom, tymiánom a hlavne alchemilky. Veľmi účinné je aj zavedenie tampónu s pár kvapkami čajovníkového oleja (tea tree/melaleuca alternifolia), ktorý má silný antibakteriálny účinok.

O ženských problémoch by sa dalo písať veľmi dlho….Všetky však určitým spôsobom smerujú k prijatiu sebe sama ako ženy so všetkým, čo k tomu patrí. So svojou cyklickosťou, bezpodmienečnou láskou k sebe, svojmu ženstvu, nerozhodnosťou, schopnosťou načúvať, nechať veci plynúť, dôverovať mužom….Ak tu niekde nachádzate svoje slabé miestočko, možno práve to vás dovedie

k uzdraveniu…

Milé žienky, nezabúdajte, že každá jedna z nás je úžasná! 🙂

Kožné problémy

už niekedy v živote potrápili každého z nás. Keďže je koža najväčší orgán ľudského tela, dokáže byť úžasným signalizátorom zdravotného problému.

Ak sa nevieme zbaviť nepríjemných vyrážok, ekzému, psoriázy a pod., mali by sme sa zamyslieť, kde na tele sa daný problém vyskytuje. V reflexnej terapii platí osvedčené pravidlo, že pokiaľ sa vyskytuje nejaká kožná reakcia v oblasti kĺbov, predovšetkým na lakti, jedná sa o problém s oslabeným žlčníkom. Pokiaľ sa vyskytuje na ostatnej časti pokožky, ide zväčša o problém s obličkami.

 

U detí je veľmi častý tzv. mliečny ekzém alebo aj mliečna chrasta. Máloktoré ochorenie je tak výstižne pomenované podľa príčiny svojho vzniku – mlieka. Dojčiace mamičky, či mamičky batoliat by si mali všímať, ako často a aký druh mliečnych potravín konzumujú. S ich vylúčením sa tento problém dá veľmi dobre odstrániť.

 

Ekzém

Nepríjemným ochorením býva aj ekzém. Zväčša je príčinou tohto ochorenia slezina. Je to dôležitá filtračná jednotka tela, vykonáva fagocytózu = pohlcuje cudzorodý materiál, filtruje červené krvinky, vylučuje železo, žlčové farbivo bilirubín a je nesmierne dôležitá pri alergiách. Pri jej stimulácii dochádza k okamžitému uvoľňovaniu zásob leukocytov.

Čo sa týka alergických kožných problémov, je veľmi pravdepodobné, že ako prvú bude treba posilniť pečeň. Tá stojí väčšinou za alergickými reakciami.

 

Pomoc reflexnou terapiou spočíva v týchto prípadoch v stimulovaní bodu žlčníka (maximálne 10 – 15 stlačení za deň) na ľavom priehlavku. Ďalej v stimulovaní pečene a obličiek na chodidle prítlakom smerom k palcom (cca 5 – 10 min denne) a  bodu „Br.“ (od slova brzlík, detská žľaza = týmus) – 15 stlačení na jedno sedenie. Nemenej dôležitá je plôška sleziny, ktorú ale nesmieme predráždiť (10 – 15x na jedenkrát, za deň 80 – 120 stlačení).

 

Výživové doplnky tu hrajú tak isto dôležitú úlohu. Základ prestavuje zinok v umelej alebo najlepšie prírodnej forme (tekvicové semienka), ktorý je dôležité konzumovať s vitamínom A (napr. mrkva opražená na oleji). Ďalej nám pomôžu tinktúry z lastovičníka väčšieho, či ríbezle čiernej a bylinkové čaje podľa Jiřího Janču – zlatobyľ, praslička roľná, šťavikrv vtáčí, vrbica biela, či žihľava dvojdomá, púpava lekárska, horec žltý a iné.

Ďalšie informácie ako aj presné umiestnenia jednotlivých orgánov na chodidlách Vám rada ukážem na osobnom stretnutí.

Dýchacie problémy

sú problémy látkovej premeny – metabolizmu (pečeň, žlčník, obličky, slezina). Obviniť by sme v prvom rade mohli pankreas, potom pečeň, žlčník, často aj obličky.

 

 

Astma

je zväčša liečená alergia, preto k nej treba pristupovať ako k alergii a príčinu hľadať aj v psychike. Jej liečba je pomerne zdĺhavá. Každopádne okrem reflexnej terapie pomôžu čaje z materinej dúšky, čiernej ríbezle, šalvie lekárskej plus cesnak a med. Vyhýbať sa treba rumančeku pravému, ktorý dráždi sliznice!

Prvá pomoc reflexnou terapiou bude logicky smerovať k orgánom – pečeň, žlčník, obličky, slezina! Pridať by sme ešte mali dôležitý bod „Br“ (od slova brzlík, detská žľaza = týmus) a rovnako univerzálny bod „C“. Zabudnúť by sme nemali ani na plôšky dutín, nosu, pľúc a priedušiek.

 

 

Zo sveta byliniek je veľmi nápomocné sladké drievko (predovšetkým na pankreas), lastovičník väčší, oman pravý (prášok), podbeľ lekársky, šalvia lekárska, materina dúška = tymián (obzvlášť vhodný pri astme), prvosienka jarná (vykašliavanie), echinacea purpurová (dutiny, hlieny).

 

 

Tinktúry sú vhodné z lastovičníka väčšieho, gaštana konského (plod) a jarabiny vtáčej (plod, kvet).

Samozrejmosťou pri dýchacích problémoch by mali byť éterické silice, ktoré sa dajú veľmi jednoducho nakvapkať do vonných lámp a svojimi antiseptickými vlastnosťami dezinfikujú a osviežujú vzduch: ide najmä o eukalyptovú, mätovú, tymiánovú, myrhovú silicu.

Ďalšie informácie ako aj presné umiestnenia jednotlivých orgánov na chodidlách Vám rada ukážem na osobnom stretnutí.

Tráviace problémy

nám asi najrýchlejšie a najjednoduchšie odstráni práve reflexná terapia. Koliky a nafúknuté bruško u bábätiek, či tzv. čemer u dospelých vie povoliť do niekoľkých minút. Stačí aplikovať reflexnú masáž tenkého a hrubého čreva na chodidle plus druhú plôšku tenkého čreva na priehlavku. Dôležitý je samozrejme aj žalúdok, pečeň a pankreas. 

 

Bylinné prípravky – okrem žalúdočných čajov, ktoré zväčša obsahujú mätu piepornú, rascu, fenikel, aníz a pod. pomôže aj kúpeľ z týchto bylín (nálev má byť iba 15% z kúpeľa, pričom na odvar postačí 1 čaj. lyžička byliny na 1/2 l vody)

 

Výživové doplnky vhodné pri tráviacich problémoch zastupuje riasa chlorella (významný detoxikant), ďalej Chioská masticha (živica z gréckeho ostrova) a prirodzené probiotikum = kvasená kapusta (alergici pozor!), kvasené uhorky, pickles (kvasená zelenina) a na dlhodobý detox dvanástniku a tenkého čreva saponina Yucca Shidigera (antiparazitikum od 3 rokov).

Ďalšie informácie ako aj presné umiestnenia jednotlivých orgánov na chodidlách Vám rada ukážem na osobnom stretnutí.

Pohybové problémy

Pri skoliózach a akýchkoľvek vývojových poruchách pohybového aparátu je nesmierne dôležitá pravidelná stimulácia reflexných bodov – pečeň, slezina, bod „Br“, bod „C“ (viď. bolesť hlavy), chrbtica, končatiny.

 

Okrem toho je dôležité doplniť aj zásadne chýbajúce štyri prvkyhorčík – 5 mg na 1 kg hmotnosti tela vždy užívať s vápnikom (strukoviny, banán, sója, hrubozrnné pečivo, pšeničné klíčky, Dologran, Dolomit), zinok – 100 až 150 mg denne (semienka tekvice, pšeničné otruby, klíčky, huby a pod.) vždy s vitamínom A (mrkva opražená na kokosovom oleji) – železo (mlieko je jeho úhlavný nepriateľ), ktoré vždy podávame s vitamínom C (trstinová melasa, pečeň, hovädzie mäso, ryby, šťava zo sliviek, orechy, semienka tekvice, slnečnice, hrozienka, pšeničné klíčky a otruby), jód  je možné inhalovať ako soľný roztok, obkladať postihnuté miesta, kúpele, višne, čerešne aj zavárané, morské ryby, vajcia, citróny, soľ jodidovaná.

Ďalšie informácie ako aj presné umiestnenia jednotlivých orgánov na chodidlách Vám rada ukážem na osobnom stretnutí.

 

Bolesť krížov  (ischias, hexensuš) 

patrí medzi najčastejšie vyskytujúce sa bolesti. Človek sa z ničoho nič nemôže narovnať, bolesť mu vystreľuje až do nôh, prípadne sa nemôže pohnúť vôbec. Hlavnou príčinou je dysfunkcia dvanástniku a oslabený žlčník, ktorý do neho vyúsťuje. Keďže na dobrý stav dvanástniku majú vplyv aj obličky, je možné násjť ďalšiu súvislosť aj v tomto párovom orgáne. 

 

Pomoc reflexnou terapiou má okamžitý účinok. Okrem toho dokáže tento problém trvalo odstrániť, samozrejme záleží na viacerých faktoroch. Predovšetkým na spolupráci klienta a jeho odhodlaní zmeniť doterajšiu životosprávu a stravovacie návyky. Po uvoľnení plôšky žlčníku, dvanástniku, priamom a nepriamom odblokovaní krčnej chrbtice, lopatiek a SI skĺbenia, dochádza k veľkej úľave. Pre dlhodobý efekt je nutné stimulovať akupunktúrny bod ischiatického nervu na vnútornej strane lýtka, rovnako ako aj dôležitý bod „C“ a bod „Br“ (viď. bolesť hlavy).

 

Z bylinných prípravkov je nápomocná tinktúra z pestreca mariánskeho, alebo lastovičníka väčšieho, rovnako aj čaj z lipových kvetov.

Organizmu chýbajú minerály jód a horčík, ktorý je vždy nutné užívať s vápnikom. Na prečistenie dvanástniku je výborná saponina Yucca Shidigera.

Ďalšie dôležité informácie ako aj presné umiestnenie reflexných bodov na chodidlách Vám rada ukážem na osobnom stretnutí. 

F.A.Q.

Najčastejšie otázky

Áno, reflexná terapia predstavuje neinvazívny a veľmi harmonizujúci prostriedok na úľavu od akútnej bolesti, ale je aj skvelý nástroj na diagnostiku zdravotných problémov a následnú liečbu.

Keďže reflexná terapia harmonizuje, nezáleží aké komplikované sú zdravotné problémy klienta. Záleží len na jeho schopnosti uvoľniť sa a dôverovať tejto procedúre. 

Reflexnú terapiu s radosťou podstupujú aj bábätka od narodenia, pretože po chvíli pochopia, že im tlak, v ich prípade skôr masáž jednotlivých miest na chodidlách alebo chrbte, robí dobre. Okrem toho sa reflexná terapia u babätiek stáva určitým dorozumievacím prostriedkom s maminkou, čím sa dá presne odhaliť príčina nepohody Vášho drobca – zastavené vetry, pálenie záhy, zlé trávenie a pod. 

Viac na terapia detí.

Ako každá terapia alebo masáž, môže reflexná terapia spustiť samoliečivé procesy v organizme, preto sa môže prechodne vyskytnúť kríza, ktorá sa ale nemá potláčať. Ide o očistné procesy organizmu ako napríklad zapáchajúci moč, zvýšená svrbivosť ekzémov a pod. Po jej odznení, čo spravidla trvá niekoľko dní, dochádza k zlepšeniu zdravia.

Je vhodné nejesť ťažké jedlá ani požiť akékoľvek omamné látky. Výsledok diagnostiky potom môže byť skreslený a efekt terapie slabý.

Intenzita a efekt reflexnej terapie záleží od mnohých faktorov. Okamžite po terapii môžete očakávať celkové uvoľnenie, návrat sily. U niektorých klientov došlo hneď po terapii k nejakej reverznej reakcii ako opisujem vyššie. Je to vlastne pozitívna odozva organizmu a znak toho, že sa začali nutné ozdravné procesy v tele. Netrvajú dlho a po ich odznení sa môžete už len tešiť na zlepšenie zdravia.